lifestyle, moda, uroda ...

sobota, 21 września 2013

Co paznokcie mówia o twoim stanie zdrowia?Paznokcie to wizytówka każdej kobiety. Każda z nas chciałaby mieć zdrowe, mocne, długie (oczywiście nie do przesady)paznokcie. Jest to taka część nas, która przyciąga uwagę i świadczy o naszym stylu życia. Niekiedy mówią o człowieku więcej niż strój czy zachowanie.

Czym są paznokcie z anatomicznego punktu widzenia?


Są to wytwory naskórka zbudowane głównie z keratyny. Stanowi je rogowa płytka otoczona wałami paznokciowymi, która spełnia rolę ochronną opuszki palca oraz rolę obronną.
Kształty paznokci są bardzo indywidualne ale wszystkie mają wspólną cechę – muszą być gładkie i mieć różowawe zabarwienie. Wszelkie odchylenia od normy świadczą o tym, iż coś w naszym organizmie może przebiegać nieprawidłowo.

Najczęstsze problemy:

Białe plamki – inaczej bielactwo paznokci. Mogą to być zarówno pęcherzyki powietrza powstałe np. w skutek urazu mechanicznego jednak zazwyczaj świadczą o niedoborze m.in. wapnia, żelaza, cynku lub witaminy C. Pojawiają się gdy jesteśmy osłabieni po przebytej chorobie lub podczas miesiączki.

Podłużne bruzdy - jeśli występują na paznokciach od urodzenia wszystko jest raczej ok, natomiast jeśli pojawiły się od niedawna mogą świadczyć o chorobach skóry lub reumatycznych warto więc udać się do lekarza dermatologa.

Rozdwojona płytka - zazwyczaj efekt niewłaściwej pielęgnacji np. piłowanie za ostrym pilnikiem ale równie dobrze mogą być objawem niestety.. grzybicy. Przy niewłaściwej pielęgnacji wystarczy zmienić nawyki i zainwestować w dobre odżywki a z problemem grzybicy oczywiście należy udać się do lekarza.

Przebarwienia – mogą być skutkiem używania chemikaliów lub palenia papierosów ale także używania lakierów do paznokci czy choroby. Żółte przypisuje się problemom z wątrobą, nerkami czy płucami lub infekcją grzybiczą. Czerwony to zazwyczaj kłopoty z krążeniem a czarne plamki to skutki urazów mechanicznych.

Poprzeczne kreski – mogą być efektem choroby skóry – łuszczycy, infekcji lub po prostu grzybicy.

Nierówne pofałdowanie płytki – zła dieta, kłopoty z układem pokarmowym.

Zgrubienie paznokcia – zakażenie grzybicze lub reakcja alergiczna.

Przerośnięta płytka – objaw charakterystyczny dla cukrzycy.

Kruche i łamliwe – mogą stanowić objaw cukrzycy, problemy z tarczycą lub ogólne osłabienie organizmu lub niewłaściwej diety, anemii czy problemów z układem krążenia. Niekiedy są skutkiem używania zmywaczy z acetonem.

Zachęcam gorąco do obserwacji siebie i ,,czytania” z różnych reakcji które pojawiły się na naszych paznokciach szczególnie jeśli są obecne nie od zawsze a od pewnego czasu.

6 komentarze:

 1. A wiesz nigdy nie przywiązywałam jakoś zbyt dużej uwagi do paznokci, prócz tego, że uwielbiam eksperymenty z lakierami ale fakt niestety płytka jest nieco pofałdowana jest to minimalnie wyczuwalne i przebarwienia od lakierów :( ! nie mam zielonego pojęcia jak się tego pozbyć co skutkuje w sumie ponownym nałożeniem lakieru
  Pomocny artykuł !:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ms. dress Jeśli chcesz pozbyć się przebarwień na pewno pomocna będzie cytryna:) - wsadź paznokcie w miąższ na ok 15 minut, jeśli ten sposób nie pomoże zastosuj pastę wybielającą lub papkę z sody,oliwy z oliwek i cytryny:) Niestety są firmy,których lakiery zabarwiają płytkę ale można się przed tym uchronić malując paznokcie najpierw lakierem bazowym lub warstwą lub dwiema lakieru choćby bezbarwnego. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja na szczęście nie mam żadnych problemow (odpukać!)z moimi paznokciami, bez problemu mogę je zapuścić, piłować, malować. :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Obserwuję!!! :)))

  http://justemois.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Followers

Obsługiwane przez usługę Blogger.

© Lady Veronica Blog , AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena